Okuyacağınız  bu gezi yazısı GezittaDergi'nin Aralık sayısında yayınlanmıştır.

 

Geçen ay Eğrigöl’e giderken Toroslar’ı bir çok diğer tarifinin yanında ‘’Akdeniz’in kuzeyi, Anadolu’nun güneyi, Egenin doğusu’’ diye tarif etmiştik.

İşte güneyden kuzeye, batıdan doğuya, diğer anlatımla Akdeniz’den Orta Anadolu’ya, Orta Anadolu’dan Akdeniz’e geçmek için bu yüce dağları zorlu geçitlerden aşmak gerekiyor.

Bugün bizim aşacağımız geçit hemen hemen en zorlularından bir tanesi. Hem çıkışı hem de inişi zorlu. Buraları özellikle Honamlı Yörüklerinin yaylaları. Dolayısı ile onların yollarında gidip, onların bellerini aşacağız.

Hem göç başında, hem de göç sonunda Emeredin Beli’ni aşmanın tasası sarar hem yörüğü hem de hayvanını.

Öyle bir geçittir ki, kardeş yağmur damlalarını dahi birbirinden ayırıp iki ayrı coğrafyaya gönderir. Aynı buluttan yan yana kopup düşen ikiz yağmur damlalarından bir tanesi geçidin ortasından üç metre kuzeye düşse Beyşehir Gölü’ne, diğeri üç metre güneye düşse Akdeniz’e karışır. İki kardeş damlanın bir tanesi Orta Anadolu’ya, bir tanesi Akdeniz’e hayat verir.

Geçidin yüksekliği yaklaşık 1815 metre. Yılın yarısından fazlasında kar nedeniyle geçit vermez. Ben ancak üçüncü denemede çıkabildim. İlk ikisinde kar engel oldu. Kışın zorlu geçtiği yıllar hariç Haziran başından itibaren geçit verir.

Bu rotanın bir güzel tarafı da Güney tarafından çıkıyorsanız başlangıcında, kuzey tarafından çıkıyorsanız sonunda Köprülü Kanyon’da konaklama olanağının olması. Aslında Beyşehir Gölü tarafında Yenişarbademli civarında da kamp yapılacak nefis yerler var.

Geçit eski haritalarda Emerettin Beli diye anılıyor. Sanırım zamanla yumuşamış Emeredin olmuş bu isim. Anamas Sırası’nın hemen hemen tam ortasındaki belin en üst noktasındaki manzara tarifsiz güzellikte. Bir tarafta Köprü Çay kanyonu ve neredeyse Akdeniz’e kadar açık bir görüş var. Diğer tarafta nefis Beyşehir Gölü manzarası.

Yolcu yolunda gerek. Yola koyulalım artık. Aslında yolun tarifi çok kolay. Antalya’dan, Manavgat’tan veya Alanya’dan Köprülü Kanyon’a giden yolu tarif etmeyeceğim. Artık herkesçe biliniyor. Köprülü kanyonda konaklayıp, rafting yapmayı unutmayın. Ancak şimdiden söyleyeyim istem dışı suya düşmek pek te keyifli değil. Denenmiştir, tecrübeyle sabittir. Hele sonbaharda donuyor adam valla.

Buraya kadar geldiğimiz asfalt restoranların bittiği yerden sağa doğru dik bir yokuşla yükselir ve az ileride sola Olukluköprü’ye bir yol ayrılır. Biz sağdan devam ediyoruz. İşte tam bu noktadan Yaklaşık 33 km. sonra, eğer duruyorsa sağa giriş gösteren küçük bir Beyşehir tabelası göreceğiz.

Bu yola girip 3,5 km gidince yine bir yol ayrımına geliyoruz. Aslında Emeredin geçidine çıkmak için bu sapakta sağa doğru neredeyse 150 derecelik bir dönüşle devam eden yola girip tırmanmak lazım. Buraya biraz sonra geri döneceğiz. Ama burada tam fotoğraflık, muhteşem bir yolu görüp öyle devam edelim.

Bahsettiğim yol ekmeğin içi çıkarılır misali kayalar oyularak yapılmış. Hepsi hepsi 3 km. ama fotoğraf çekeceğim diye yarım saatten fazla oyalanacaksınız burada.

Nefis göz ziyafetinden sonra biraz önceki sapağa geri dönüp yola devam edelim. Bu sapağın koordinatlarını vereceğim. Böylelikle her iki taraftan da yolu kolaylıkla bulabilirsiniz. (N 37 25.136 E 31 16.001)

Az önce bahsettiğim sağa doğru 150 derecelik dönüşle tırmanmaya başlayan yola girersek 10,50 km. sonra zirveye ulaşırız. (Zirvenin koordinatı ise : N 37 27.313 E 31 19.115)

Zirvenin keyfini çıkartın. Sanırım buraya çıkınca başta anlattıklarıma hak vereceksiniz. Batıya baktığınızda heybetli Sarp Dağı tam karşınızda duruyor olacak. Güneybatı istikametinde ise Bozburun Dağı’nı göreceksiniz.

 İnişte zirveden 15 km. sonra Dumanlı Köyü’ne geleceksiniz. Köyde bu bölgenin eski inşa usul ve mimarisinin görülebileceği nefis evler var. Biraz da burada fotoğraf için oyalanın. Meydandaki kahvede soluklanın. Dumanlı çok misafirperver bir köy. Kahve sohbetlerine doyamayacaksınız.

Dumanlı’dan 15 km. daha devam edince artık ovaya inmiş ve Yeşildağ Kasabası’na ulaşmış olacaksınız.

Buralara kadar gelmişken Beyşehir Gölü’nün sazanının tadına bakın. Hatta balığı kendiniz yakalayıp afiyetle yiyin.

 

 

© 2017-2022 To The Top All rights reserved.
Developed by web-studio NaturalArt