Bir önceki yazımda GPS cihazlarının üzerlerinde yüklü haritalara güvenip dağa çıkarsak % 99 ihtimalle kaybolacağımızı söylemiştim. Şimdi geleneksel navigasyon yöntemleri ile GPS cihazlarını birleştirerek nasıl kullanacağımıza değinelim.  

GPS cihazları herhangi bir internet bağlantısına ihtiyaç duymazlar. Direk olarak uydudan daha da doğrusu uydulardan aldıkları sinyallerle konum saptarlar. Konum kesinliği için en az üç hatta dört uydudan sinyal alabiliyor olmaları gerekir... 

Şimdiki cihazlar bu konuda oldukça iyi olmakla beraber çok derin vadilerde, yüksek dağların eteklerinde veya yüksek bir dağın yamacında maalesef zorlanıyorlar.

Konum belirleseler bile çok kesin olmuyor ve ciddi sapmalar meydana gelebiliyor. Hatta açık arazide dahi aynı cihazla aynı yerden 3 kez geçip üçünde de farklı iz çıktısı aldığım durumları bir çok kez yaşadım. Bir de çok yoğun bulutlu havalarda da sıkıntı yaşanabiliyor. Yine de vazgeçilmez birer navigasyon yardımcısıdırlar. Evet sadece yardımcılar.


Hiç bir veri girmeden dahi gideceğimiz yerleşim yerinin konumunu sürekli olarak bize gösterebilmesi bulunmaz bir nimet. Bunun dağda çok faydası olacaktır. Hani diğer yöntemlerden bahsederken gideceğimiz yerin bulunduğumuz yere göre konumunu ve bulunduğumuz yeri aldığımız kerteriz ile takip etmekten bahsetmiştik ya, işte bu alet aslında iki işi bir arada görür. Yine de yol boyunca gözle kerteriz almaktan sakın vazgeçmeyin.

GPS cihazının varış yerinize kuş uçuşu ne kadar mesafe olduğunu göstermesi de yol ayrımlarında seçim yaparken bir şekilde faydalı olacaktır. Ama bunun için rota ayarlarınız off-road (Yol Dışı) modunda olmalıdır. Aksi halde üzerinde bulunduğunuz yol haritaya işlenmiş değilse sürekli olarak sizi haritasında kayıtlı en yakın yola yönlendirecektir. Bu durum ise hem yanıltıcı hem de sinir bozucu olabilir.

Biraz önce dışarıdan müdahale etmekten yani veri yüklemekten bahsettim. Bundan gideceğimiz güzergaha ilişkin yol noktalarını (POI) önceden saptayıp GPS cihazımıza yüklemeyi kast ediyorum. İşte bu dağda çok ama çok işimize yarar. Belirli kavşak noktalarının koordinatlarını girerek POI'ler oluşturursak sanal kerteriz ve hatta hedefler ortaya koymuş oluruz. Hele bir de yol izleri (track) var ve bunları yüklediysek tadından yenmez. 

 

© 2017-2022 To The Top All rights reserved.
Developed by web-studio NaturalArt