Evvelki gün, dün, bugün ve her gün GPS cihazları hakkında atıp tutuyor olsam da, fotoğrafta görüldüğü gibi yanımda iki tane taşıdığımı itiraf ediyorum. Ben yol bulmaktan daha çok yol kaydetmek için kullanıyorum. Ama yiğidi öldürsek te hakkını teslim etmek lazım. Kısaca GPS adını verdiğimiz bu arkadaşlar aslında oldukça faydalıdırlar.

Sürekli tekrar ediyorum ama dağda görecek ve hak vereceksiniz ki, haritalarından daha çok yer tespit fonksiyonları işimize yarar. Gerçi şimdi uydu haritalarını offline olarak çalıştırabilen versiyonları da mevcut ve bu aletler artık işin Nirvana'sı.

Yola çıkmadan önce gideceğimiz güzergahtaki belli başlı noktaların koordinatlarını tespit edip GPS cihazımıza yükleyebiliriz. Bu iş için internette Google Earth vb. uydu fotoğraflarının kullanıldığı bir çok uygulama var. Bu uygulamalardaki uydu fotoğrafında o gün gideceğimiz güzergahtaki yollardaki belli başlı noktaların koordinatlarını alıp cihazımıza yüklemek olası. İşin en keyifli tarafı da bu ön hazırlık aşaması. Ben kendi adıma bayılıyorum.

Çok yakında ben de burada GPS cihazlarınıza yükleyebileceğiniz şekilde Toroslar'da Yükseklerin koordinatlarını ve hatta GPS Yol İzlerini (Track) paylaşacağım. Bu paylaşımların sonunda harika bir kolleksiyonumuz olacak. Tüm bu yollar zaten kitabımızda var ama bu sefer dijital izlerimiz olacak.

Cihazınıza bu koordinatları hangisini kullanmak kolayınıza gidiyorsa, POI (Point of Interest) veya WP (Waypoint-Yol Noktası) olarak yükleyebilirsiniz. Bunun için birde GPS Babel gibi GPS dosya format değiştirme programına ihtiyacınız var tabii. GPS file converter yazın bir sürü çıkıyor karşınıza. 

GPS cihazımıza aktardığımız koordinatlar özellikle yol ayrımlarında bugüne kadar anlattığımız yöntemlerle birlikte kullanıldığında çok faydalı olacaktır.

Bir konuda daha önemle ve ısrarla sizi uyarmak istiyorum. Evde bilgisayar başında uydu fotoğraflarında gördüğünüz yollar her zaman yol olmayabilir. Çıkar gibi görünüp bir yerde geçit vermeyebilir. Zemin yapısı aracınıza uygun olmayabilir. Uydu fotoğrafının çekildiği günden sora yol olmaktan vazgeçmiş olabilir. Güzergahları irdelerken yedek yollara da bakın ve bunlarında koordinatlarını alın. Ne olur,ne olmaz! 

Eğer kullandığınız cihaz izin veriyorsa normal haritanızın yanında bir de Türkiye topografik haritasını yükleyin. Bazı cihazlar iki –üç haritayı aynı anda üst üste dahi çalıştırabiliyor. Topografik harita çok işinize yarar. Yükselti eğrilerini ve yükseklikleri görerek çevrenizdeki yükseltilerle karşılaştırabilirsiniz. Böylece gördüğünüz belli başlı zirveleri de takip edebilir. Görmeseniz dahi yakınından geçtiğinizi bilirsiniz. Bu anlatım dizimizin başlarında yazdığımız kerteriz yöntemine de inanılmaz destek olacaktır...

Devam Edecek!

 

© 2017-2022 To The Top All rights reserved.
Developed by web-studio NaturalArt