Sanıyorum benimkisi tutuculuk. Her işi yapan aletlere inanmıyorum. Fotoğraf makinesi fotoğraf makineliğini, telefon telefonluğunu, televizyon ise televizyonluğunu yapmalı. Hani derler ya ‘’kış kışlığını yapmalı...’’. 

Kombine cihazların asıl işleri dışındaki fonksiyonlarında hep bir şeyler eksik oluyor. Örnek olarak telefonla çekilen fotoğraflarda derinlik olmuyor. Köşelerde cisimler üzerinden silindir geçmiş gibi görünüyor. Neyse bu konu uzar gider. Telefonla navigasyon da telefonla fotoğraf çekmeye benzer bir şey. Sadece navigasyon için üretilmiş GPS cihazları ile bir telefonun GPS özelliği karşılaştırılamaz. Ama şimdi hemen tüm telefon cihazlarında GPS modülü entegre edilmiş durumda. Burada bir şeye dikkat etmeliyiz. Az da olsa bazı telefonlarda GPS modülleri Wi-Fi ve/veya Hücresel Bağlantı ile müşterek çalışıyorlar ve internet bağlantısı olmayan yerde yani çevrim dışıyken konum belirleyemiyorlar.
Kısaca bize GPS modülü çevrim dışı konum saptayabilen bir telefon veya tablet lazım. Haaa! Hepsinden önemlisi motosiklet ve otomobille yolda değilseniz bol miktarda batarya...

Telefonlarda kullanabileceğiniz bir çok program var. Ama en önemlisi seçeceğimiz programın haritaları çevrim dışı çalıştırabilmesi gerekiyor. Kısaca yine internet bağlantısı olmaksızın GPS konum belirlemesine ve iz takibine harita üzerinde olanak tanıyan bir program olmalı. 

Ovitalmap, maps me, map plus gibi.

Bunlara benzer bir çok program var. Aynen bir önceki yazımda anlattığım GPS cihazlarına koordinat ve iz yükleme işini burada da yapabiliriz. Gideceğiniz güzergahın iz kaydını bilgisayarınızda çizip telefonunuza yükleyebilirsiniz. Yine gideceğiniz bölgenin haritasını da önceden yükleyip hazır ederseniz dağda inanılmaz faydası olacaktır. Kullanımı o kadar basit ki, çok uzun ve ayrıntılı anlatmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Aslında GPS özelliği hiç çalışmasa dahi, tek başına haritasını kullanmak bile büyük fayda sağlayabilir. 

Tekrar ediyorum! Sadece GPS cihazına veya sadece telefona, hatta GPS cihazı ve Telefonunuza birlikte olsalar da % 100 güvenmeyin. Olmadık yerde sizi yüzüstü bırakabileceklerini unutmayın. Bu nedenle bu yazı dizimizin en başından beri vurgulamaya çalıştığım manuel navigasyonu hiçbir zaman bırakmayın. Kendi beyniniz ve hisleriniz en iyi navigasyon sistemleridir. Diğerleri ise adları üzerinde birer NAVİGASYON YARDIMCISIDIR.

Hepsinin su koyverdiği yerde sizde kendinizi koyverin. Nasılsa bir yere ulaşmak için değil, yolda olmak için yoldayız. Akşamüzeri ise kaybolduğunuz yere hemen atın çadırınızı, kurun sofrayı. Oracıkta yiyeceğiniz her şeyin tadı yıllarca damağınızda kalacaktır. Sonuçta doğadasınız ve güzellik bakanın yani sizin gözünüzde. 

Yola çıkın! Yoldan çıkın! Kaybolun! Kayboldukça kaybolmanın inanılmaz hafifliğini tadın…

Devam Edecek.

© 2017-2022 To The Top All rights reserved.
Developed by web-studio NaturalArt