Navigasyon konusundan önce Hannos ve Pytheas’tan bahsetmiştik. Daha doğrusu navigasyon konusuna Pytheas’ın adı geçince girişmiştik. Çünkü ta M.Ö 300’lü yıllarda navigasyonun temelini atmış Pytheas. Marsilya’dan Cebelitarık ve devamında kuzeye yaptığı yolculukta kendisini takip eden coğrafyacıların enlem tespitinde kullanacağı, güneşin pozisyonu ile ilgili hesaplamalar yapmış. Daha da önemlisi kuzey yıldızının yerini kesin olarak saptamış ve kendisinden sonra gelen denizcilere büyük kolaylık sağlamış.  

Yazdıklarından anlaşıldığı kadarı ile Pytheas, İber Yarımadasını dolaştı ve Galya kıyısı boyunca kuzeye doğru yol alıp Bretanya’da karaya çıktı. Büyük ihtimalle karada yaptığ ıufuk çizgisini esas alıp güneşin açısını hesapladığı ölçümden anlaşıldığı kadarı ile Bretanya’nın kuzeyindeki bir yerlerdeydi

Pytheas’ın tam olarak hangi rotayı izlediği bir tartışma konusu. Ama büyük ihtimalle Britanya ile İrlanda arasından yol alıp Man Adasında karaya çıktı. Çünkü ikinci ölçümü bu adanın enlemine denk gelir.

Pytheas’ın bu yolculuğu uzun uzun yazılabilir. Ancak bizim amacımız kabaca eskiden beri bilinmeyene yapılan yolculukları irdelemek. Bununla en başta bahsettiğimiz seyahat içgüdümüzün kaynağına ulaşmayı amaçlıyoruz.

O dönemde denizciler Atlas Okyanusu kıyısında güneye doğru yol almaya kalktıklarında çok şiddetli rüzgârlar ve akıntılarla karşılaşıyorlardı. Heredotos’un bu konuda enteresan kayıtları var. Her ne kadar tartışmalı olsa da Fenikelilerin Kızıldeniz’den yola çıkıp tüm Afrika’yı dolaştıktan sonra Akdeniz’e girip Mısır’a döndüklerinden bahsediyor.

Ama enteresan bir kayıt var ki bu anlatımın doğru olduğuna işaret ediyor.

Heredotos Fenikelilerin Afrika’nın güney burnundan geçerken güneşi sağ taraflarında gördüklerini söylüyor. O dönemde bir yunanlı için böyle bir şeyi tasavvur etmek mümkün değil. Çünkü ömrü boyunca Ekvator’un kuzeyinde yaşamış biri güneşi güneyde görür. Ve bu nedenle batıya giderken güneş solunda kalır. Fakat Ekvator’un güneyinde bulunan Ümit Burnu’nda öğlen güneşi kuzeydedir, yani batıya giden birinin sağında kalır. Söylediğim gibi o tarihte bu kayda geçmişse doğru olmalıdır. Ve eğer doğruysa böyle bir yolcuğun zorlukları da benim tasavvur sınırlarımı aşıyor. Zaten Heredotos bu yolculuğun 3 yıl sürdüğünden bahsediyor...

 

© 2017-2022 To The Top All rights reserved.
Developed by web-studio NaturalArt