Fıçı içerisinde yaşayan Diyojen’den değil Oinonda’lı Diyojen’den bahsediyorduk.

Fethiye sınırları içerisinde ulaşımı hiç kolay olmayan muhteşem bir antik kent Oinonda. Epikürist Diyojen’in yaşadığı kent işte tam da burası. Bu kentte bulunan devasa boyutlardaki yazıt ise arkeolojinin ölümsüz ve akıl almaz kıymetli hazinesi.

Filozof Diyojen yaşadığı kentte takipçisi olduğu Epiküros’un  felsefesini taşa kazıtarak ölümsüzleştirmiş. Bu yazıt Epikürist doğa felsefesinin bir özeti. Aynı zamanda da antik dünyanın belki de en önemli belgelerinden bir tanesi.

Epiküros, felsefe tarihinin bilimsel ve özgür düşünceli ilk hümanistiydi.Fikirleri bugünün  hümanizm felsefesi ile birebir örtüşüyor. Epiküros’un felsefesi bugün dahi yaygın olarak benimsenen bir yaşam biçiminin çok çok ince düşünülmüş bir şekli. 

Herhangi bir dine dayanmaksızın mutluluk arayan materyalist felsefenin ilk örneği. Şu cümle aslında tüm felsefenin özünü açıklıyor:

“Yok olmak kaçınılmaz yazgımız olduğuna göre elimizdeki bu tek hayattan fazlasını almalıyız; amacımız, bu dünyada iyi yaşamak, bu dünyada mutlu olmaktır.”

Devamında “Bizim öğretimiz insanlara zarar vermez, tam tersi, yardımcı olur,” demesi de tam bir hümanizmin örneği.

Bu taş yazıtın aslı 3,60 metre yükseklğinde ve 70-80 metre genişliğinde bir duvar. Tamamı bulunmuş değil. Bu anıta yakın zamanda hep beraber gideceğiz. İhtişamını hep beraber göreceğiz, elimizle dokunacağız.    

Yaptıran Diyojen hakkında aslında pek bir şey bilinmiyor. Yazıtın başında kendini “Oinoandalı, Atina’nın dostu Diyojen” olarak tanımlıyor. İstilalar ve depremlerle tahrip olmuş yazıt, kentin MS 9. yüzyılda tamamen terk edilmesiyle unutulmuş. Epikür’ün öğretilerini aktaran bir diğer kaynak da Romalı Lucretius’un şiiri. Ama Diyojen’in metni aslında en temel metin. 

Epikuros’un ahlak felsefesinin ana düşüncesi mutluluktur. Epiküros akıllı bir adam. Klasik felsefenin soyut tartışmalarıyla ilgilenmemiş. Mantığı mutlu ve doğru yaşama ulaşmak iςin gerekli olan bilginin üretilmesini sağlayan bir araç olarak görüyor. Bu felsefe hakkında sayfalarca konuşulabilir.  

Bu metne neden değindiğimi kısaca anlatmak istiyorum. Düşünün sene M.Ö. 300’ler. 2300 sene önce. Epiküros Samos Adası’nda doğuyor ama yaşamına Atina’da devam ediyor. Atina ile Oinonda arası yaklaşık 2000 kilometre.

Bir öğretinin, felsefenin o tarihte onca mesafeyi kat edip buralara yerleşmesi işte hep bahis konusu yaptığımız yollar sayesinde.

Bilinmeyene başlayan yolculuklar sayesinde.

Korkmadan yola çıkan kaşifler sayesinde...

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

© 2017-2022 To The Top All rights reserved.
Developed by web-studio NaturalArt