Kitap 380 sayfasıyla Batı ve Orta Toroslar’ da, Yörüklerin ve Likya’lıların izinde 10.000 kilometreden fazla 40’a yakın rotayı yüzlerce fotoğraf, tek tek yol noktaları (waypoint) ve koordinatları ile tarif ediyor.  

Kitapta 28 ana rota başlığı altında 35-40 tane rota izi tek tek her bir yol noktası (waypoint) işaretlenmek, önemli yol noktalarının ise koordinatları verilerek tarif ediliyor. Rotaların bu yazılış biçimi ile bitiş noktasını başlangıç kabul edip tersten de katedebilirsiniz. Hatta ortasından bir yerinden dahi rotaya girmeniz halinde dahi koordinatlar sayesinde şaşırmayacaksınız.

Bu yol kılavuzlarında verdiğim mesafelerden ayrı olarak önemli kesişme noktaları ve mahallerin koordinatlarını da yazdım.GPS’iniz varsa bu koordinatları GPS’inizin bilgisayar ortamında kullandığı harita programında GPS terimi ile ‘’Way Point’’ olarak girerek cihazınıza aktarabilirsiniz.Hatta bu işlemi yaparken yol kılavuzunda şekillerle belirtilen sapak yönlerini dahi girbilirsiniz.Böylece elinizde elektronik bir yol kılavuzunuz olacaktır.Şimdilerde bir çok telefonun üzerine entegre GPS cihazı var.Gerektiğinde (kaybolunca gerekir) bu koordinatları telefonunuza girerek kullanabilirsiniz.

 Ancak bu koordinatlarda 100-200 hatta bazen 500 metreye kadar sapma olabilir.Ben o noktadan geçerken GPS’imin bağlantı kurduğu uydu sayısına,işlemci gücüne bağlı olarak sapmış olabileceğini hiçbir zaman göz ardı etmeyin.Onlarca kez geçtiğim bazı yolların iz kayıtlarını üst üste getirdiğimde her geçişimde farklı bir iz çizdiğine defalarca şahit oldum.

Kitapta önerilen yollar,tüm mesafeler ve tarifler sadece genel bilgi amaçlı yazılmıştır ve % 100 doğru olmayabilir.Hatta bazen benim tarif ettiğim yol yerinde dahi olmayabilir.Bu olmayan bir yolu yazdığımdan değil olan bir yolun kendiliğinden artık yerinde olmaktan vazgeçmesinden kaynaklanacaktır.Veya mesafeler benim verdiğimden uzun ya da kısa olabilir.Bu da benim geçtiğim tarih ile sizin geçtiğiniz tarih arasında güzergah değişikliği gibi nedenlerden veya yaptığım bir hatadan  kaynaklanıyor olabilir.Yerini tarif ettiğim bir çeşme,bina,ağaç vs.’de yerinde durmuyor olabilir.Veya zaman içerisinde görüntüsü,şekli ve hatta yeri değişmiştir.Benim başıma bu defalarca geldi.Üç ay önce geçtiğim yolun yerinde olmadığını gördüğüm zamanlar oldu.Dağlarda,biraz sonra okuyacağınız Lama Anagarika Govinda’nın söylediği gibi soluk alıp veriyor ve bir kalp gibi yaşamla birlikte atıyorlar. Bunları yazıyorum ki,sonra yollarda kaybolunca bana kızıp,arkamdan sevgi sözcükleri yağdırmayın!!!

 

 

 

© 2017-2022 To The Top All rights reserved.
Developed by web-studio NaturalArt