• TOROSLAR'DA YÜKSEĞE

  • TOROSLAR yörüklerin izinde

  • TOROSLAR yörüklerin izinde

  • TOROSLAR yörüklerin izinde

 

Hiçbir yer bir diğer yere benzemez Toroslar’da !  

Yola Çıkın ! 

Başından sonuna dek her dakikası kendi maceranız olan yüksekteki yolculuklara...

KİTABI BURADAN SATIN ALABİLİRSİNİZ...

Videolar

Rally Günlükleri

Trans Anatolia

Günalp Kocakanat - 09 Şub 2018

Rally Halikarnassos

Günalp Kocakanat - 09 Şub 2018

Galeri

Bu rota daha önceki Kızlarsivrisi rotası ile birleştirilebilir. Ama ayrı bir hafta sonunu ayıracak kadar da güzel bir rota. Bu sefer kuyu kebabı ile ünlü Gömbe’ye gidiyoruz. Çocukluğumda hatırlarım sırf bu kebabı yemek için hafta sonları babam bizi Gömbe’ye götürürdü. Sanki o zamanlar daha lezzetliydi. Son birkaç gidişimde eski lezzeti alamadım. Ama yine de tatmaya değer.

Yeşilgöl’ün hemen kuzeyindeki yüksek zirvenin adı 2760 metre yüksekliğindeki Yumru Dağı.Güneybatısında ise 3015 metrelik Uyluk Tepe var. Bu dağa Akdağ’da deniyor.Zaten bu sıranın adı Akdağlar.Yol bir yerde eskiden var olan Karagöl’ün tam ortasından gidiyor. Ovanın bizim gittiğimiz istikamete göre sol tarafında, yani güneydoğu yönünde kalan dağlar Susuz Dağlar,sağ tarafındaki,yani kuzeybatı yönündekiler ise Akdağlar.

Tam bu ovada anlatacak çok şey var.Daha önce Yörüklerden bahsederken kısaca sözünü etmiştik hani. Bu ovadaki, daha doğrusu eski Karagöl’ün etrafındaki köylerin her birisinin ayrı bir güzelliği var. Bu güzellikler hem coğrafi konumlarından hem de sosyal yapıdan kaynaklı. Elinize haritayı alıp baktığınızda bu bölgede birbirine 2-3 km.mesafede 23-24 tane köy görürsünüz. Hemen her bir köy ayrı bir yörük obasının ismini almıştır.Yani aslında her bir köy ayrı bir yörük obası.Burada eskiden var olan Karagöl’ün,dolayısı ile tüm ovanın su kaynağı olan Karapınar’ın doğduğu yer olan Mursal Köyü aynı zamanda Elmalı ahalisinin hafta sonlarını geçirdiği piknik alanını kapsıyor. Karapınar,nefis su kaynağı ve yemyeşil arazisiyle tam kamp kurulacak yer. Mursal’a 2 km.mesafede bulunan Eren tepesindeki eski kaya mezarları da ayrıca görülmeye değer.Bir diğer ilginç köy olan Tekke Köy’e muhakkak uğrayın.Yuva Kasabası’na da uğrayın.Hatta buradan Fethiye tarafına dahi geçebilirsiniz.Yuva Kasabası’nın üst tarafında Seki’ye inen,bölgenin en eski yörük yollarından bir tanesi var.Aslında iyisi mi siz buradaki bütün köyleri tek tek gezin.Bir hafta sonu ayırmaya değer bu bölge.
Sadece bunlarla da bitmiyor bu yörenin gizli güzellikleri.Buraya kadar gelmişken Çığlıkara Tabiatı Koruma Alanı’nı gezmeden olmaz. Çığlıkara’ya giriş içinde yine Elmalı veya Antalya Orman İşletme Şefliği’nden izin almak gerekli.2000 yaşını aşkın Koca Katran Sedir Ağacını muhakkak görün.8 metreden daha geniş bir gövde çapı var bu ağacın.Yurdumuzdaki en yaşlı ağaçlardan bir tanesi.Aslında Türkiye’nin en yaşlı 1000 yaşını aşkın ağaçlarının 4-5 tanesi Elmalı ilçesinin sınırları içerisinde.Belki ayrı bir gezide sırf bunlar için yapılabilir.Tamamını bir seferde ziyaret etmek için iki gün gerekli.Hazır Çığlıkara’dayken Dokuzgöl’ü görmeden gitmeyin.

Gerisi kitapta.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

© 2017-2018 To The Top All rights reserved.
Developed by web-studio NaturalArt