• TOROSLAR'DA YÜKSEĞE

  • TOROSLAR yörüklerin izinde

  • TOROSLAR yörüklerin izinde

  • TOROSLAR yörüklerin izinde

 

Hiçbir yer bir diğer yere benzemez Toroslar’da !  

Yola Çıkın ! 

Başından sonuna dek her dakikası kendi maceranız olan yüksekteki yolculuklara...

KİTABI BURADAN SATIN ALABİLİRSİNİZ...

Videolar

Rally Günlükleri

Trans Anatolia

Günalp Kocakanat - 09 Şub 2018

Rally Halikarnassos

Günalp Kocakanat - 09 Şub 2018

Galeri

 

 

Artık Taşeli Platosundayız.Bu platodaki Yedi Kaza (İlçe) Yaylaları gezmekle bitecek gibi değil.Buraya her yönden her birisi bir diğerinden keyifli olan bir çok yoldan ulaşılabilir.

  

Bu bölüm bir tek rota değil rotalar topluluğu. Kitapta 2200 metre irtifada bulunan Eğrigöl’ü merkez kabul ederek buraya geliş ve gidiş rotalarını ayrı ayrı tarif etim. Bu şekilde Yedikaza Yaylalarının büyük kısmını gezebilirsiniz. 

 

 

İster aracınıza veya zevkinize göre bir tanesini seçer bir kez gidersiniz. İster her bir yolu ayrı zamanlarda denersiniz. Ama Eğrigöl  3-4 kez gelmeye değecek kadar nefis bir yer.

 

Eğrigöl'ün hemen hemen ortasında bulunduğu bu platonun adı söylediğim gibi Yedi Kaza Yaylaları.

 

Batıda Akseki, doğuda Hadim ve Ermenek, kuzeyde ise Bozkır’a kadar uzanıyor. Bu yaylaların ortalama yüksekliği 2000 metrenin üzerinde.

 

 

Onlarca yayla var. Belli başlıları  Söbüçimen, Seyricek, Sülek, Yenicepazar, Gevne, Belenyurt, Namaras, Kovanlık, Dedemköy.

 

 

Daha pek çok isim sayılabilir. Yaylaların bir diğer özelliği ise endemik bir bitki olan Toros Kardeleni’nin anavatanı oluşu. İlaç sanayiinde kullanılan bu bitkinin soğanı oldukça kıymetli. İbradı’da her sene Kardelen Festivali bile düzenleniyor.Nisan Ayı’nda bir gezinizi bu festivale denk getirin.Çok seveceksiniz.

 

Eğrigöl Antalya’nın Gündoğmuş İlçesi’nin yaklaşık 40 km.kuzeybatısında ve hemen hemen Yedi Kaza Yaylalarının ortasında nefis bir göl. Bazı haritalarda Eğil Gölü olarak’da geçiyor adı.

 

 

Ama yöre halkı Eğrigöl diyor.Bulunduğu yaylanın adı aslında Eğil Yaylası.Bu bölgenin en yüksek zirveleri de yine bu gölün etrafında.2890 m.ile Geyik Dağı Hemen Söbüçimen Yaylasının Güneyinde yükseliyor.

 

 Eğrigöl’ün güneyinde 2400 metrelik Küçük Geyik Dağı,kuzeyinde 2531 metrelik Karadağ ve kuzeybatısında 2408 metrelik Tanrı Dağı var.

 

Yine daha önce bahsettiğim gibi bu yaylaları kullanan onlarca da yörük obası var. Yaylalara çıkan yolları tarif ederken her bir yolun hangi obanın yolu olduğundan da kitapta bahsediliyor. Eğrigöl’e Mayıs başından, hatta bazı yıllar Haziran’dan önce çıkmayı denemeyin. Bol yağışlı kışlarda Haziran’dan önce dahi kar geçit vermiyor.

 

Ama Eğrigöl’de kesinlikle kamp yapın. Sabah güneşin doğuşuyla kalkıp civarda yapacağınız yürüyüşten alacağınız keyif inanılmaz.

 

 

 

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

© 2017-2018 To The Top All rights reserved.
Developed by web-studio NaturalArt